cheap web hosting plan cheap web hosting plan
best hosting best hosting
Kończył się rok ... 1531, w Meksyku Matka Boża objawiła się Indianinowi, Juanowi Diego.
To najstarsze, uznane przez Kościół Powszechny za autentyczne, prywatne objawienie maryjne przeżywa dziś swój renesans – jest coraz szerzej znane na całym świecie; Juana Diego nie tylko wyniesiono do chwały ołtarzy, ale już w kilka lat po beatyfikacji (1990) nastąpiła kanonizacja (2002). Co sprawia, że objawienie sprzed bez mała 500 lat staje się tak ważne, popularne ..... Jakie przesłanie dla nas, wielbicieli Czarnej Madonny ma Czarna Dziewica – bo tak nazywają ją Meksykanie?
    W tym roku po raz pierwszy możemy w liturgii obchodzić 09 grudnia wspomnienie dowolne św.  Juana Diego a  12 grudnia wspomnienie MB z Guadalupe...

Czytaj więcej...

Ks. dr Mateusz Matuszewski 

Zastrzeżmy sobie na początku: nie mamy ambicji wyczerpać tego tematu, powiedzieć wszystkiego, bo byłoby tego za dużo i byśmy się jedynie „poślizgali” po oczywistych informacjach a zakładam, że oczywiste są i tak Państwu znane. Przecież nie będziecie pierwszy raz w życiu przeżywać tych dni. Nie dowiecie się za chwilę co to są za święta; dobrze wiecie, bo jesteście katolikami.

 Pobierz całość: Triduum Paschalne - sercem liturgii koscioła (.doc, 94 kB)

Jacek Salij OP

Mówienie o Ojczyźnie i o miłości Ojczyzny wielu Polaków dzisiaj drażni. Wynika to nie tylko ze współczesnej alergii na patos i gołosłowność. Socjologowie sygnalizują zatrważająco niską ocenę własnego narodu u wielu dzisiejszych Polaków, zwłaszcza u młodych. Kiedy wyjeżdżamy za granicę, wielu z nas wstydzi się tego, że są Polakami.
Odnotujmy co najmniej trzy źródła tego niepokojącego zjawiska.

Pobierz całość: Jacek Salij - Patriotyzm dzisiaj (.doc, 85 kB)

02 października 2002 roku Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Katedrze Świętego Floriana zaprosił p. prof. Mariana Drozdowskiego z wykładem  poświęconym  Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.

 Przez POAK została zorganizowana wystawa poświęcona Eugeniuszowi Kwiatkowskimu – wicepremierowi Rządu Polski międzywojennej,  na mocy uchwały Sejmu - patronowi roku 2002.  
Rok Eugeniusza Kwiatkowskiego ...  niewiele się o tym mówi –członkowie  POAK św. Floriana jako jedni z nielicznych podjęli ten temat.

Szanowni Państwo, Droga Młodzieży,
chcę przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: dlaczego zajmuję się Eugeniuszem Kwiatkowskim?  
Byłem studentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Szczecinie i tam pisałem pracę dyplomową („Planowanie pracy manewrowej na stacji Szczecin-Port Centralny”) a później magisterską („Kolejowa obsługa Portu Szczecińskiego”). I właśnie w Porcie Szczecińskim, przygotowując rozprawę magisterską, poznałem wielu byłych pracowników Portu w Gdyni, oraz – podczas praktyk w Szczecińskiej Dyrekcji Kolei Państwowych – budowniczych magistrali Śląsk – Gdynia. Byłem uczniem bezpośrednich współpracowników Eugeniusza Kwiatkowskiego.     Promotorem mojej pracy był jeden z najbliższych współpracowników Kwiatkowskiego, profesor Bolesław Kaczmarkiewicz (to on planował tak atrakcyjne taryfy kolejowe, dzięki którym Gdynia biła konkurencyjnie Szczecin, Gdańsk i inne porty bałtyckie i stała się wkrótce największym portem Bałtyku). Obok niego wykładowcą z ekonomiki transportu morskiego był Bolesław Koselnik, twórca Kolegium Ekonomicznego w Gdyni, wykładowcą prawa gospodarczego – profesor Leon Babiński, który reprezentował Polskę w Komisji Międzynarodowej w sprawie Konwencji Genewskiej, jeśli chodzi o Górny Śląsk, oraz profesor Kazimierz Sokołowski, który pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. Jako student, w czasach stalinowskich, znalazłem się więc „w radiostacji” wpływów ludzi Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Czytaj więcej...

Jarosław A. SOBKOWIAK MIC


Wprowadzenie

    Obserwacja życia politycznego, społecznego i gospodarczego w Polsce potwierdza coraz większe znaczenie myślenia o przyszłości ojczyzny we wspomnianych wymiarach, rozważanych szczególnie w perspektywie przyszłego członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej. Coraz częściej perspektywie tej towarzyszą pytania o zakres, sposób i ostateczny sens integracji, postrzegane z perspektywy Polski. Eurosceptycy usiłują prezentować integrację w możliwie najczarniejszych barwach. Z kolei euroentuzjaści czasem wręcz bezkrytycznie „przekonują” do swoich nierzadko emocjonalnych argumentów. Nie dziwi więc fakt, że swoistym przełomem w myśleniu o integracji stała się proklamowana 7 grudnia 2000 roku na szczycie w Nicei Karta Praw Podstawowych. 

Pobierz całość: Deklaracja moralnosci europejskiej w Karcie Praw Podstawowych (.doc, 103 kB)

15 kwietnia 2002 roku mieliśmy zaszczyt gościć
J.E. Stanisława STEFANKA TCH – Biskupa Diecezjalnego Łomżyńskiego, Przewodniczącego Rady EP ds. Rodziny, Członka Papieskiej Rady ds. Rodziny, Dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach;


FAMILIARIS CONSORTIO - Rodzino, poznaj prawdę o głębi swego powołania

W dwudziestolecie ogłoszenia adhortacji apostolskiej:
22 listopada 1981 – 22 listopada 2001


Bardzo dziękuję za zaproszenie.

Prawdę mówiąc, mam „słabość” gdy ktokolwiek wymienia dokumenty papieskie proponując rozmowę czy wykład. Słabość polega na tym, że dokumenty papieskie, zwłaszcza pontyfikatu Jana Pawła II, stanowią taki bogaty wiew, powiew Ducha Świętego, że nie wiem ilu pokoleń trzeba będzie, żeby złapać ten powiew w żagle, to znaczy w serce i w umysł.
Mnie się wydaje, że Pan Bóg w jakiś szczególny sposób „zarezerwował” osobę Jana Pawła II, żeby przejść całą rzeczywistość nauczania Kościoła taką „usługą  porządkowania”. Nie dziwiłbym się, gdyby w najbliższym czasie pojawiła się koncepcja, by stworzyć pewien cykl badań, który nazwałbym pisaniem „summy teologicznej Jana Pawła II” - to znaczy uporządkowaniem całej współczesnej wiedzy w oparciu o nauczanie papieskie.

Czytaj więcej...

Ks. dr Paweł MAZURKIEWICZ

DOMINUS JESUS – Jak odczytywać Deklarację Kongregacji Nauki WiaryNiniejszy artykuł będzie poświęcony deklaracji Kongregacji Nauki Wiary zatytułowanej Dominus Jesus. Dokument ten posiada podtytuł, który brzmi: o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła. Dominus Jesus dotyczy zatem zagadnień chrystologicznych i eklezjologicznych, a nie dialogu międzyreligijnego, czy ekumenizmu.

Czytaj więcej...

 11 kwietnia 2002 roku mieliśmy zaszczyt gościć Księdza Profesora Henryka SKOROWSKIEGO SDB

EUROPA OJCZYZN

Aksjologiczny wymiar narodowego dziedzictwa kulturowego w kontekście integracji europejskiej (tekst skrócony)

Temat integracji europejskiej wpisał się na stałe w pejzaż współczesnego życia. Dotyczy to także naszej polskiej rzeczywistości. O jedności Europy można oczywiście mówić w różnych aspektach: ekonomicznym, politycznym, społecznym, instytucjonalnym itp. Jednym z nich, jak się wydaje bardzo istotnym, jest aspekt kulturowy. Pytając bowiem o Europę należy mieć na uwadze nie tylko jednostkę geograficzną czy polityczną, ale przede wszystkim  pewną wspólnotę wartości i kultury. Jest to próba poszukiwania fundamentu aksjologicznego dla jedności Europy.

Czytaj więcej...

Joomla templates by a4joomla