Wypowiedź prezesa Akcji Katolickiej DWP, Krzysztofa P. Kozłowskiego o prasie lokalnej  dla "Fakty.wwl" - pisma z powiatu wołomińskiego

 

Prasa lokalna powinna wypełniać za obywateli obowiązek zdobywania informacji i dzielenia się nimi. Ten szczególny mandat tchnie odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Dziennikarze „faktów.wwl” starają się opisywać rzeczywistość, także tę brutalną (choć niektóre tytuły niebezpiecznie zbliżają się do tabloidów, np. „Super Expressu”:-)

Zdobywanie informacji, szczególnie w powiecie wołomińskim, bywa drogą z wieloma niebezpiecznymi zakrętami. Warto jednak nią iść, jak zwykle czynią to „fakty.wwl”, bo na końcu jest prawda, której potrzebuje czytelnik. I tylko z prasy, tej prawdy, może się dowiedzieć. Poszukując prawdy, informacji z lokalnego podwórka i ja sięgam po kolejne wydania „faktów.wwl” i innych tytułów.

Faktem jest, że prasa lokalna na naszym terenie nie jest mocna. Gazeta, żeby być prawdziwie dobrą dla swoich czytelników, musi być niezależna nie tylko finansowo, ale i poglądowo. Nie może wybielać reklamodawców, dopuszczać ludzi tzw. władzy do decydowania o treści artykułów ani tym bardziej prosić ich o sponsoring, bo to już tylko krok od utracenia niezależności.
Utracenie niezależności przez redakcję jest oszukiwaniem człowieka. Dla dziennikarza czytelnik zawsze powinien być ważniejszy niż jakiś sponsor czy reklamujący się w gazecie przedsiębiorca.

Redakcji „faktów.wwl” oraz pozostałym redakcjom prasy lokalnej życzę ciągłej walki słowem pisanym o dobro drugiego człowieka. Prawda nie musi się podobać. Ale tylko ona daje faktyczną wolność.

artykuł w internetowym wydaniu "faktów.wwl"

Joomla templates by a4joomla