„Po latach przygotowań stajemy już na progu Wielkiego Jubileuszu...” - tymi słowami rozpoczyna Ojciec Święty „List o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia”.

   25 grudnia 1999 rozpocznie się Rok Wielkiego Jubileuszu. W Dzień Bożego Narodzenia - bo W TYM DZIECIĘCIU DOKONAŁO SIĘ ostateczne ZBAWIENIE CZŁOWIEKA I ŚWIATA. Historia święta - zakorzeniona w wydarzeniach z raju, w życiu patriarchów, sędziów, królów i proroków Izraela - oto we Wcieleniu osiągnęła swój punkt kulminacyjny. ZBAWCA PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT!

 Rok Jubileuszowy zakończy się 06 stycznia 2001 roku - w Uroczystość Trzech Króli, czyli w dniu, kiedy Kościół przeżywa w liturgii Epifanię, Objawienie się światu Jezusa z Nazaretu jako Mesjasza (Chrystusa), Króla i  „... najpiękniejszego z synów ludzkich”. / por. Ps 45, 3 /. Ten Rok Święty ma nam pomóc POWRÓCIĆ DO ZACHWYTU nad Bogiem, nad człowiekiem, nad zbawieniem, NAD BOŻĄ DO CZŁOWIEKA MIŁOŚCIĄ !!! ...

 

    Wigilia i Boże Narodzenie zawsze skłaniały nas do zatrzymania się nad wydarzeniem z Betlejem. Tegoroczne święta nabierają jednak szczególnego znaczenia. Czekamy na te dni w odmienny sposób. Sercem przeczuwamy, że zbliża się czas szczególnej łaski od Boga Ojca. Co zrobić, by nie zmarnować tego daru? Jak nie zapomnieć o tym świętym czasie danym nam, teraz żyjącym?

  Jako pomoc dla zachowania w pamięci Dzieciątka Jezus we wszystkich świątyniach zatrzymamy figurkę Nowonarodzonego przez cały ten rok, nie tylko na czas świąteczny. Zróbmy Świętej Dziecinie takie miejsce również w naszych domach, aby mógł pozostać z nami. Wyrazimy w ten sposób Bogu wdzięczność za dar Wcielenia Słowa, za Narodzenie Syna „...w Betlejem naszych niepokornych serc. Zdumienie najprostsze, że Bóg we mnie gości, że zechciał żyć w ubogiej duszy mej...”. Dziecię Jezus niech błogosławi nas i strzeże, niech pomaga pogłębić wiarę i dobrze wykorzystać czas łaski.

  Czas szczególnej łaski - czy to oznacza jednak, że nie musimy o nią zabiegać? Czy świat zmieni się bez naszego żywego udziału ?

  Może tego dokonać tylko nasze wewnętrzne nawrócenie - przebaczenie bliźnim, pojednanie w sakramencie pokuty i modlitwa. Wielki Jubileusz to przede wszystkim czas Miłosierdzia ... Jezus przyszedł, by objawić światu prawdę o najmiłosierniejszym, ojcowskim sercu Boga i o Jego tęsknocie za nami. Po dwóch tysiącach lat od wydarzenia Betlejemskiej Nocy, nieustannie głosząc i czyniąc miłosierdzie - pragniemy z całym Kościołem zanurzyć się w MIŁOSIERDZIU, poddać Mu się tak, aby nas przeniknęło, przemieniło ... Stąd zaproszenie kierowane do każdego z nas, abyśmy podjęli trud Jubileuszowego rachunku sumienia - jako świadkowie Chrystusa, jako członkowie wspólnoty Kościoła, jako obywatele, jako pracownicy i pracodawcy, jako rodzice, dzieci, osoby konsekrowane ... Z pewnością we wszystkich tych płaszczyznach mamy za co Boga i bliźnich przepraszać. Wiele jest w nas niedociągnięć, które możemy oddać Miłosierdziu. A przecież to właśnie w tym Roku Wielkiego Jubileuszu ma być kanonizowana Apostołka Bożego Miłosierdzia - bł. S. Faustyna Kowalska.

  Wyjątkowość Roku Jubileuszowego polega także na tym, że będąc w stanie łaski uświęcającejk a ż d e g od n i amożemy uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla zmarłych. Bóg dobry aż tak? Zachowuje grzesznika od śmierci wiecznej! Przez łaskę odpustu zupełnego pragnie mnie zachować od skutków doczesnych mego grzechu; pragnie uwolnić moją duszę od konsekwencji popełnionego zła, by wyzwolona od uwikłania słabością tym bardziej pragnęła i tym łatwiej realizowała dobro, miłość, żyła nadzieją, pokojem, radością ... - Bóg dobry aż tak ? Aż tak !!!... Nieoceniony dar Boga i Kościoła. Nie możemy z niego nie korzystać.

  Drugim szczególnym znakiem Roku Jubileuszowego jest pielgrzymowanie. W cytowanym „Liście ...” Ojciec Święty zaprasza całą chrześcijańską wspólnotę, aby wyruszyła na szlaki Jubileuszowej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Dla większości z nas nie będzie to możliwe bezpośrednio. Zawsze jednak możemy pielgrzymować w duchu, czytając Pismo Święte. Jednocześnie w kościołach partykularnych (diecezjach) wyznaczono po kilka świątyń, do których możemy pielgrzymować. Nawiedzenie tych miejsc daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego. W naszej Diecezji jest 13 takich stacji odpustowych. Zapewne każdy z nas będzie miał szansę nawiedzania najbliższego sobie kościoła. Niektórym z nas Opatrzność Boża daje możliwość codziennej pielgrzymki (z racji naszego miejsca zamieszkania, drogi do pracy ...).

  Po latach poświęconych w sposób szczególny Synowi, Duchowi Świętemu i Bogu Ojcu, w Roku Jubileuszowym będziemy w modlitwie Jubileuszu uwielbiać Trójcę Przenajświętszą. Wielu z nas modliło się tymi tekstami, proponowanymi nam przez Jana Pawła II. Niech towarzyszy nam nadal „Modlitwa ... na obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000”:

  „ ... Daj nam, Ojcze,

  abyśmy przeżyli Rok Jubileuszowy,

  idąc z uległością za głosem Ducha Świętego,

  wiernie naśladując Chrystusa,

  wytrwale słuchając Słowa Bożego

  i przystępując do źródeł łaski.

  ... kieruj naszymi krokami po drogach świata,

  abyśmy głosili Chrystusa swoim życiem,

  podążając szlakiem naszej ziemskiej

  pielgrzymki ku Miastu światłości.

  ... aby Rok Święty był dla każdego człowieka  

  i całego Kościoła

  źródłem nowej nadziei i radości

  w Duchu Świętym.

  Tobie chwała i cześć,  Trójco Przenajświętsza,

  Jedyny i Najwyższy Boże!”

 

Kościoły Jubileuszowe:

Diecezja Warszawsko-Praska: Bazylika Św. Floriana /Floriańska/; Konkatedra MB Zwycięskiej /Kamionek/; Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego /Kawęczyńska/; Kolegiata Przemienienia Pańskiego /Radzymin/; Kościoły parafii: Św. Ap. Jana i Pawła / Gocław/, MB Ostrobramskiej /Ostrobramska 72/, MB z Lourdes /Wileńska 69/, MB Matki Kościoła

 

/ Sulejówek/, Św. Antoniego Padewskiego /Mińsk Maz./, MB Łaskawej /Wielgolas/, Św. Wincentego `a Paulo /Otwock/, Sanktuarium MB Loretańskiej / Loretto - par. Kamieńczyk/, Świętej Trójcy / Kobyłka/.

 

 

Archidiecezja Warszawska: Katedra św. Jana Chrzciciela /Stare Miasto - SM/, Bazylika Niepokalanego Poczęcia /Niepokalanów/, Kościoły: Świętego Krzyża /Krak. Przedm./, MB Łaskawej /SM/, Najświętszego Zbawiciela /Pl. Zbawiciela/, MB Nauczycielki /Siekierki/, Św. Anny /SM/, Św. Anny /Wilanów/, Św. Bonifacego /Czerniaków/, Św. Jakuba /Ochota/, Św. Józefa /Koło/, MB Fatimskiej /Ursus/, Nawiedzenia NMP /Nowe Miasto/, Św. Stanisława Kostki /Żoliborz/, Seminaryjny i SS. Wizytek /Krak. Przedm./, Niepokalanego Poczęcia /Bielany/.

 

 Archidiecezja Warszawska: Katedra św. Jana Chrzciciela /Stare Miasto - SM/, Bazylika Niepokalanego Poczęcia /Niepokalanów/, Kościoły: Świętego Krzyża /Krak. Przedm./, MB Łaskawej /SM/, Najświętszego Zbawiciela /Pl. Zbawiciela/, MB Nauczycielki /Siekierki/, Św. Anny /SM/, Św. Anny /Wilanów/, Św. Bonifacego /Czerniaków/, Św. Jakuba /Ochota/, Św. Józefa /Koło/, MB Fatimskiej /Ursus/, Nawiedzenia NMP /Nowe Miasto/, Św. Stanisława Kostki /Żoliborz/, Seminaryjny i SS. Wizytek /Krak. Przedm./, Niepokalanego Poczęcia /Bielany/.

 

Joomla templates by a4joomla